Rigips_DURALINE_Podloga_montaz_8

Zamiast wylewki - suchy jastrych: zastosowanie suchego jastrychu w budownictwie

07.09.2023

Suchy jastrych służy do wyrównania podłoża przed wykończeniem posadzki i jest alternatywą dla tradycyjnych wylewek wykonywanych na mokro. Jak wygląda praca z suchym jastrychem i co zyskasz, stosując go zamiast tradycyjnego mokrego podkładu podłogowego?

Szybkość i efektywność - przewaga nad mokrym jastrychem cementowym

Suchy jastrych to nic innego, jak płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe, cementowe, OSB i MFP. Użycie ich znacznie skraca czas potrzebny do wykończenia podłóg czy stropów. Nie czekasz, aż wyschną, a to ogromny plus w momencie, kiedy terminy Cię gonią albo po prostu chcesz mieć remont jak najszybciej za sobą.

Podkłady z suchego jastrychu układa się na płycie betonowej, podłodze na gruncie i na stropie. Suchy jastrych jest lekki, idealnie nadaje się do stosowania w budownictwie drewnianym i szkieletowym oraz w remontach starych domów, szczególnie tam, gdzie nie można obciążać stropów lub wprowadzać wilgoci do budynku. Na suchym jastrychu już następnego dnia można układać parkiet, więc to rozwiązanie jest głównie dla tych, którym bardzo zależy na szybkiej budowie.

Lekkie podłogi z zastosowaniem suchego jastrychu

Jedną z zalet suchego jastrychu jest jego niewielki ciężar. Rozwiązanie takie idealnie sprawdzi się przy remontach obiektów, których konstrukcji nie można za bardzo dociążać. Pozwoli ono również na łatwe wyrównanie powierzchni starych, krzywych stropów dzięki zastosowaniu podkładu z keramzytu podsypkowego. Prostota montażu zapewnia wygodną pracę, przyspiesza wykonanie jastrychu oraz minimalizuje ewentualne błędy wykonawcze. Rozwiązanie zabezpiecza strop przed działaniem ognia od góry, zapewniając bezpieczeństwo pożarowe.

Izolacja akustyczna i bezpieczeństwo pożarowe

Skuteczne tłumienie dźwięków uderzeniowych pozwala podnieść komfort akustyczny w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne przy pracach rewitalizacyjnych oraz w obiektach o lekkiej konstrukcji nośnej (np. w budownictwie drewnianym). 

Rozwiązanie zabezpiecza strop przed działaniem ognia od góry, zapewniając bezpieczeństwo pożarowe.

Montaż suchego jastrychu

Układanie płyt gipsowych jest proste. Potrzebne są dwie warstwy z przesunięciem względem siebie. Dzięki temu spoiny nie nakładają się. Ewentualne nierówności podłoża niweluje przy pomocy szpachlowania. Wyrównanie jest istotne, żeby podkład równo przylegał i nie uległ uszkodzeniu.

Płyty gipsowo-włóknowe układa się w jednej warstwie i skręca wkrętami lub łączy klamrami systemowymi.

Płyty cementowe łączy się klejem i wkrętami - specjaliści polecają je do pomieszczeń mokrych.

Nowa podłoga z płyt jastrychowych

Podkład podłogowy z suchego jastrychu można stosować pod wykończenia parkietem, panelami, płytkami ceramicznymi czy wykładziną dywanową lub PVC. Większość rodzajów jastrychu nie nadaje się do pomieszczeń, w których często jest mokro lub panuje podwyższona wilgotność, jak pralnie, suszarnie, garaże i piwnice. Za to po zabezpieczeniu folią w płynie stosuje się go w łazienkach i kuchniach. 

Przeczytaj również

Przedstawiamy nowy system budowy podkładów podłogowych – tańszy i łatwiejszy w montażu od innych, idealny do mieszkań oraz małych biur. Jego kluczowym elementem są gęste, twarde płyty gipsowo-kartonowe DURALINE Podłoga. To nie pierwszy suchy jastrych w ofercie marki Rigips, ale pierwszy, w którym...
Płytę Rigips DURALINE Podłoga można układać na podłożu masywnym z wełną szklaną lub keramzytem, a także na podłożu drewnianym z deskowaniem. Montaż jest prosty i efektywny - płyty układamy w dwóch warstwach, skręcamy wkrętami, wypełniamy spoiny gipsową masą szpachlową i wzmacniamy taśmą zbrojącą...
Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak również użyteczności publicznej. Elementy podłogowe RIGIPS Rigidur E składają się z dwóch płyt gipsowo-włóknowych typ GF-C1-I-W2...

Obiekty referencyjne

Hala Urania
Olsztyn
Sport i kultura
Muzeum historii Polski
Warszawa
Sport i kultura
OmkiSiomki - przedszkole w Rumii z rozwiązaniami Rigips i Isover 1
Rumia
Edukacja
Dom Seniora Warszawa Dzielna.jpg
Warszawa
Obiekty medyczne