tasma-samoprzylepna-Rigips-PRO

Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe taśmą Rigips PRO do połączeń ślizgowych?

09.03.2021

Brak niekontrolowanych pęknięć

Podczas zabudowy poddasza płytami gipsowo-kartonowymi lub montażu sufitów podwieszanych z G-K, w miejscach, gdzie płyty gipsowo-kartonowe dochodzą do ściany, występuje połączenie, w którym może dochodzić do spękań masy szpachlowej w szczelinie dylatacyjnej lub ślizgowej (szczelina między ścianą np.: z tynkiem mineralnym lub betonem a płytą G-K). Budynek osiadając powoduje ruchy i naprężenia materiałów. W celu zabezpieczenia przed niekontrolowanymi pęknięciami należy zastosować spoinę ślizgową.

Polaczenie-slizgowe-Rigips

Montaż taśmy ślizgowej krok po kroku

1) Po zamocowaniu konstrukcji nośnej z profili do G-K, wzdłuż profili obwodowych RIGIPS UD 30 ULTRASTIL® (profili startowych), oklei ściany, taśmą samoprzylepną RIGIPS PRO do połączeń ślizgowych.

Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe taśmą Rigips PRO do połączeń ślizgowych

 

2) Do zmontowanej konstrukcji nośnej przykręca się płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS poprzecznie do kierunku przebiegu profili nośnych RIGIPS CD 60 ULTRASTIL®. Pomiędzy płytą a ścianą z tynkiem mineralnym pozostaw szczelinę ślizgową (płyta powinna być odsunięta o ok. 5 mm od ściany).

Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe taśmą Rigips PRO do połączeń ślizgowych

 

3) Równolegle ze szpachlowaniem spoin zaszpachluj szczelinę ślizgową. Za pomocą szpachelki wciśnij masę szpachlową VARIO® lub RIGIPS® Q1 Zaczyna w szczelinę powstałą pomiędzy płytą a ścianą.

szpachlowanie-spoiny-slizgowej-Rigips

 

4) Tak jak to miało miejsce w przypadku spoin pomiędzy płytami, po uzupełnieniu spoiny gipsem, wtop w nią taśmę spoinową szklaną RIGIPS tzw. fizelinę o szerokości 50 mm. Należy pamiętać, że zbrojenie wkleja się tylko na jednym boku tak, by stykało się z taśmą ślizgową.

Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe taśmą Rigips PRO do połączeń ślizgowych

 

5) Wtopioną taśmę zbrojącą zaleca się jeszcze raz przeciągnąć szpachlową masą konstrukcyjną VARIO® lub RIGIPS® Q1 Zaczyna. Tak wykonaną i zazbrojoną spoinę pozostaw do całkowitego wyschnięcia, aby w następnym etapie rozpocząć szpachlowanie całopowierzchniowe (standard Q3).

zbrojenie-krawedzi-obok-spoiny-slizgowej

 

6) Szlifowanie powierzchni zabudowy poddasza lub sufitu podwieszanego z G-K. Do tego celu użyj papieru ściernego o gramaturze 200-220 (szlifowanie maszynowe) lub gramaturze 150-200 (szlifowanie ręczne). Odpowiednie wyszlifowanie pozwali ujednolicić strukturę powierzchni, dzięki czemu po malowaniu nie zaobserwujemy różnic miedzy spoiną a powierzchnią płyty kartonowo – gipsowej.

szlifowanie-powierzchni-płyt-kartonowo-gipsowych-Rigips

 

7) Po wyszlifowaniu połączenia, wystającą część taśmy ślizgowej odetnij nożykiem. Taśma RIGIPS PRO do połączeń ślizgowy nie posiada kleju na całej swojej powierzchni, dlatego odcięty fragment z łatwością oddziela się od ściany.

Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe taśmą Rigips PRO do połączeń ślizgowych

 

8) Tak przygotowana powierzchnia po odpyleniu i zagruntowaniu, gotowa jest na malowanie farbami akrylowymi lub lateksowymi.

Taśma RIGIPS PRO do połączeń znika bez śladu!

Taśma samoprzylepna RIGIPS PRO do połączeń ślizgowych, wykonana jest z woskowanego, matowego papieru, na którym naniesiony jest pasek mocnego kleju o szerokości pojedynczej płyty, dzięki temu po odcięciu nadmiaru taśmy można ją bardzo łatwo usunąć, nie pozostawiając śladów na powierzchni ściany. Mocny klej utrzymuje taśmę na różnych podłożach oraz nie ma zjawiska wulkanizowania się taśmy z podłożem. Dzięki dobrym właściwościom papieru nie przykleja się do niego masa szpachlowa, a sama taśma może być odcięta nożykiem lub bez wysiłku przerwana ręcznie. Dodatkowo, można na niej pisać i nanosić znaczniki konstrukcyjne.

Produkty powiązane

Taśma samoprzylepna do spoin ślizgowych RIGIPS PRO, szerokość 50 mm, długość 50 m. 
Nowa taśma...

Płyta gipsowo-kartonowa typ A o czterech spłaszczonych krawędziach PRO. Technologia 4PRO™ to jedyne...

Płyta gipsowo-kartonowa typ A gr. 12,5 mm o dwóch spłaszczonych krawędziach PRO. Posiada dodatkowe...

RIGIPS Taśma spoinowa szklana, z włókna szklanego, szerokość 50 mm i długość 25 m.

RIGIPS Profil ryflowany przyścienny UD ULTRASTIL grubość 0,55 mm o wymiarach 27/29,2/27/0,55/4000 mm...

RIGIPS Profil ryflowany główny sufitowy CD60 ULTRASTIL grubość 0,55 mm o wymiarach 27/60/27/0,55...

Masa szpachlowa konstrukcyjna, wysokowytrzymała (typ 4B) do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.

Rig...

Wzmocniona włóknami masa szpachlowa do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.

Przeczytaj również

Podczas wznoszenia przegród z wykorzystaniem płyt gipsowo – kartonowych (tzw. „regipsów”), korzysta się z profili dedykowanych do danego rodzaju systemu. Technologia profili RIGIPS Rigips oferuje profile ścienne i sufitowe w technologii ULTRASTIL®. ULTRASTIL® jest procesem obróbki (ryflowania) taśmy...
Podwieszane sufity z płyt gipsowo-kartonowych stanowią idealny sposób na ukrycie nierównego stropu tudzież zamaskowanie jego surowej płaszczyzny lub mało estetycznej instalacji. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy w stosunkowo prosty sposób ocieplić lub poprawić komfort akustyczny...
Zobacz, jak krok po kroku zabudować poddasze z wykorzystaniem systemu Rigips 4.70.04. W filmie instruktorzy Rigips krok po kroku wyjaśniają, jak przebiega montaż zabudowy. Samodzielna zabudowa poddasza to nie lada wyzwanie. Gra jest jednak warta świeczki, w perspektywie jest bowiem dodatkowa...

Obiekty referencyjne

Cukrownia_Znin_©_ONI_Studio_1450-96.jpg
Żnin
Hotele i restauracje
Manufaktura Grossa_foto7.jpg
Bielsko-Biała
Budynki wielorodzinne
Inkubator Logistyczny Rotterdam_foto_main.jpg
Kielce
Handel i usługi