Opis obiektu:

Sala Kameralna w najnowocześniejszy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaprojektowanej przez Pracownię Konior Studio. Dla w/w Sali zostały indywidualnie zaprojektowane ustroje akustyczne na wszystkie ściany. Projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Gmach o prostym i zwartym obrysie zlokalizowany w południowym narożniku 4-hektarowej działki, jak najbliżej centrum miasta. Sala Kameralna obiektu, jako mniejsza sala koncertowa została wykonana w bieli niejako w opozycji do głównej Sali Koncertowej przywodzącej na myśl swym kolorem węgielną historię śląska. Wszystkie ustroje akustyczne będące jednocześnie wizytówką Sali i nawiązaniem do Sali głównej obiektu zostały wykonane w oparciu o doświadczenie i materiały RIGIPS jako indywidualne konstrukcje zaprojektowane specjalnie dla tego obiektu.

Wyzwania:

Wyzwanie stanowiło wykonanie z systemów suchej zabudowy indywidualnie projektowanych akustycznych ustrojów ściennych w Sali Kameralnej. Każdy z nich jest odrębną konstrukcją opartą o profile systemowe oraz poszycie z płyt g-k formowanych w wyprofilowane podkonstrukcją krzywizny co stanowiło dodatkowe wyzwanie tak projektowe jak i wykonawcze. Celem sprawdzenia możliwości wykonania, przez pracowników RIGIPS został opracowany i wykonany model w skali 1:1. Całość nadaje niezwykły charakter wnętrzu stanowiący rozwinięcie koncepcji ścian wykonanych z betonu w Sali głównej NOSPR lecz ze względu na mniejsze wymiary Sali pozostawione w białej, lekkiej kolorystyce.

Rozwiązania:

Pierwotne założenie wykonania indywidualnej konstrukcji stalowej zostało przez doradców firmy RIGIPS zastąpione podkonstrukcją z profili systemowych, lżejszych oraz ułatwiających formowanie w stosunku do pierwotnego założenia. Poszycie z płyt GK umożliwiły płyty RIGIPS Glasroc F Riflex,  dzięki którym płynność linii pomimo teoretycznie niewykonalnych elementów została wspaniale uchwycona i uwypuklona stanowiąc niezwykle estetyczne elementy rozpraszające dźwięk i dając uczestnikom koncertów mnogość doznań tak akustycznych jak i wizualnych.
Zastosowano nietypowe zabudowy akustyczne z płyt Glasroc H i F do stworzenia właściwych systemów akustycznych kształtowania wnętrza pod kontem akustycznym i wizualnym.

Dane obiektu
Rok zakończenia inwestycji 2014
Miasto Katowice
Inwestor

UM Katowice

Architekt

Tomasz Konior

Generalny Wykonawca

Warbud

Wykonawca Suchej Zabudowy

Piomar, IKA, Hassa, Jurkpol

Pobierz PDF Obiektu

Kontakt do Doradcy

Leszek Rybak
Obiekty referencyjne