Rigips_sciana_wykonczenie.jpg

Jak samodzielnie zamontować płytę gk na ścianie? Montaż płyt gipsowych w roli okładzin.

23.05.2023

Nie tylko skutecznie zastępują tynki, ale przede wszystkim praca z nimi jest o wiele łatwiejsza. Zobacz, jak samodzielnie zamontować płytę gk na ścianie, żeby odmienić wygląd wnętrza. Do wyboru masz dwa sposoby - stelaż lub klej. Który z nich jest lepszy?

Jak wyłożyć ścianę płytami z karton gipsu?

Wybór metody zależy od stanu ściany. Jeśli jest ona krzywa i ma wyraźne ubytki, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie okładziny ściennej na ruszcie z profili stalowych. Podobnie jest w sytuacji, kiedy masz skosy, chcesz zmienić wygląd sufitu albo zakryć widoczne na zewnątrz rury i kable.

W przypadku wyrównanej powierzchni ścinany, płyty zamontujesz przy pomocy kleju gipsowego. Na koniec spoinujesz połączenia płyt masą szpachlową.

Renowacja ściany za pomocą płyt gipsowych na klej 

Na ścianach zaznaczasz miejsca łączeń - najlepiej tak, żeby nie było jednej linii łączenia. Staraj się używać jak największych płyt - mniejsze powierzchnie to większe ryzyko wytrzymałości konstrukcji. Między sufitem a okładziną z płyt zostaw 1 cm odstępu.

Na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię ściany nałóż klej gipsowy do płyt gipsowo-kartonowych. Spoiwo trzeba wcześniej rozrobić. Placki kleju gipsowego nakładasz na tylną stronę płyty w plackach o objętości ok. 0,3 l, w czterech rzędach i rozstawach ok. 30–35 cm. W przypadku montażu płyt g-k w wąskich pomieszczeniach można zastosować alternatywny sposób montażu w postaci nałożenia placków kleju nie na płytę, ale na ścianę. Następnie płytę dociskasz do ściany.

Placki kleju gipsowego nakładasz na tylną stronę płyty w plackach o objętości ok. 0,3 l, w czterech rzędach i rozstawach ok. 30–35 cm. W przypadku montażu płyt g-k w wąskich pomieszczeniach można zastosować alternatywny sposób montażu w postaci nałożenia placków kleju nie na płytę, ale na ścianę.

Klejenie płyt g-k - klej gipsowy Rigips

Montaż płyt gipsowych na profilach - jak to zrobić?

Wybieraj materiały budowlane ze sztywnej blachy, które wytrzymają ciężar okładziny i nie dopuszczą do jej spękania czy odkształceń. Masz dwa rodzaje profili - pionowe CWpoziome UW. Ten sposób sprawdza się w przypadku krzywych ścian, do których nie da się przykleić płyt. Ponadto dzięki odsuniętemu od ściany stelażowi, możesz ukryć instalacje - rury i kable. Do wyznaczenia miejsca dla nowej ścianki potrzebujesz poziomicy laserowej, która zapewni najlepszą precyzję. 

 • Wyznacz płaszczyznę zabudowy - na podłodze i suficie za pomocą sznura traserskiego lub lasera wyznacza się płaszczyznę okładziny.
 • Profile należy podkleić taśmą piankową.
 • Wzdłuż narysowanych linii mocuje się profile za pomocą kołków szybkiego montażu (każdorazowo dobór elementów mocujących zależny jest od rodzaju podłoża), w rozstawach maks. co 100 cm, pamiętając, aby pierwszy kołek był umieszczony nie dalej niż 40 cm od ściany.
 • Na ścianie wyznacza się miejsca mocowania uchwytów, rozstawiając je maks. co 60 cm w poziomie i maks. co 125 cm w pionie.
 • Profile przycina się na długość mniejszą o ok. 10 mm od wysokości pomieszczenia i wkłada się w zamocowane profile uchwyty.
 • Za pomocą wkrętów typu pchełka należy przykręcić profile do uchwytów. Po każdej stronie profilu powinny być po dwa wkręty.
 • Mocujemy wszystkie słupki konstrukcji do uchwytów. Po zamocowaniu wszystkich słupków konstrukcji należy sprawdzić, czy przygotowana płaszczyzna jest równa.
 • W razie konieczności zwiększenia izolacyjności akustycznej pod profile wkłada się warstwę wełny mineralnej, np. wełny szklanej w płytach o grubości nie większej niż odległość czoła profilu od ściany.
 • Wystające końce uchwytów należy odgiąć pod kątem 90°, tak by nie wystawały ponad lico profilu.
 • Przykręcane płyt g-k do konstrukcji należy ustawić na podkładce o grubości ok. 10 mm, tak aby nie stały bezpośrednio na posadzce w trakcie ich montażu.
 • Płyty przykręca się tylko do profili pionowych.
rodzaje-profili-do-gk-rigips

Spoinowanie i szpachlowanie płyt g-k

Szpachlowanie stanowi bardzo ważny element suchej zabudowy. Aby najlepiej spełniało swoje zadanie, musi tworzyć system uwzględniający rodzaj krawędzi płyty, właściwości masy szpachlowej i typ zastosowanej taśmy zbrojącej. Masy konstrukcyjne mają właściwości dostosowane do specyficznych wymagań płytkiej krawędzi PRO. Wysychające masy finiszowe stanowią najlepsze uzupełnienie mas konstrukcyjnych.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych - ścianka jako okładzina

Montaż płyt g-k należy do najpopularniejszych sposobów odświeżania wyglądu pomieszczenia. Sucha zabudowa jest łatwiejsza i szybsza w wykonaniu niż tynkowanie na mokro. Ściany z płyt g-k możesz wykończyć w dowolny sposób - pomalować je, położyć na nich kafle lub przykleić tapetę.

Przeczytaj również

Nawet 50% większa sztywność, wyższe bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwiejsze wkręcanie i lepsza stabilność wkrętów – to tylko niektóre z korzyści wynikających z zastosowania w systemach suchej zabudowy oryginalnych profili ULTRASTIL® marki RIGIPS. Wykonane z ryflowanej stali profile od lat stosuje...
Klej gipsowy RIGIPS jest produkowany na bazie gipsu naturalnego. Produkt cechuje wysoka przyczepność, która zapewnia trwałe mocowanie klejonych elementów. Nowy klej charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz optymalnym czasem pracy . Produkt jest łatwy w obróbce, nie spływa z...
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na osiągnięcie efektu idealnie równych i gładkich ścian oraz przearanżowanie przestrzeni. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Istnieją dwa sposoby montażu okładziny ściennej z płyt g-k – na stelażu...

Obiekty referencyjne

Dom Seniora Warszawa Dzielna.jpg
Warszawa
Hotele i restauracje
Budynki wielorodzinne
Student_Depot_Krakow1.jpg
Kraków
Edukacja
Teatr_Wybrzeza_Gdansk_isover_rigips (4).jpg
Gdańsk
Sport i kultura
Zabytkowa_Wieza_Cisnien_Isover_Rigips (3).jpg
Zabrze
Sport i kultura