rigips szpachlowanie sciany

Jaka masa szpachlowa? Rodzaje szpachli do ścian Rigips.

25.01.2024

Szukasz sprawdzonych materiałów budowlanych, które umożliwią Ci nie tylko wstępną obróbkę, ale również finalne wygładzenie wybranych powierzchni? Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby dowiedzieć się, jak podejść do wyboru odpowiedniego produktu, a także sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania.

Jak wybrać masę szpachlową?

Warto pamiętać, że proces wykańczania, czy to ścian, czy też sufitów - powinien składać się z kilku elementów. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, która będzie gotowa do dalszych prac (np. malowania), należy zadbać o:

 • Odpowiednie przygotowanie powierzchni (np. umieszczenie płyt gipsowo-kartonowych).
 • Wyeliminowanie dużych nierówności - powstałych na łączeniach oraz tych wynikających np. z uszkodzeń materiału.
 • Wyrównanie do uzyskania idealnie prostej powierzchni (za pomocą dobranej masy szpachlowej).

Należy mieć na uwadze, że do każdego z etapów nadają się rozwiązania o innej charakterystyce, która jest dopasowana do konkretnego etapu prac.

Rodzaje mas szpachlowych od Rigips - przegląd produktów

W ramach naszego asortymentu udostępniamy Ci aż trzy warianty produktów, które z powodzeniem dopasujesz do konkretnego etapu Twoich prac remontowych. Czekają w nim na Ciebie zarówno rozwiązania, które zastosujesz do wstępnego wykończenia powierzchni, jak i takie, które sprawdzą się podczas tzw. finiszu.

 • Pierwszy to Rigips® Q1 Zaczyna, czyli jak sama nazwa wskazuje - rozwiązanie służące do początkowego wykańczania. Jest to masa konstrukcyjna, którą dodatkowo wzmocniliśmy włóknami. Dzięki temu odznacza się niskim poziomem skurczu, jest bardzo odporna na pęknięcia, a ponadto - wyjątkowo łatwa w nakładaniu.

Taka charakterystyka powoduje, że idealnie nadaje się do spoinowania połączeń między płytami gipsowo-kartonowymi (przy zastosowaniu taśmy zbrojącej - fizelinowej lub papierowej). Masa dostępna jest w workach o wadze 25 kg.

 • Drugi to Rigips® Q2-Q3 Kończy, czyli masa, którą polecamy jako finalną warstwę nakładaną na powierzchnię płyt. Uzupełniliśmy ją polimerami.

Zapewnia świetną gładkość - pod warunkiem że nałożysz ją na wcześniej położoną szpachlę “Zaczyna”. Oferujemy ją w workach o wadze 25 kg.

Jedna, jak i druga opcja to produkty, które należy przygotować przed nałożeniem.

 • Trzeci produkt to Rigips® Gotowa Q2-Q3 Kończy. W przeciwieństwie do pozostałych - jest to już gotowa masa polimerowa (dostępna w poręcznym wiaderku o wadze 19 kg). Ten produkt również nadaje się do wykonywania finalnej warstwy (po użyciu Rigips Q1 Zaczyna).

Kto doceni te rodzaje mas szpachlowych?

Opisane powyżej produkty Rigips to doskonałe propozycje dla każdej strony, która bierze (aktywny lub też nie) - udział w inwestycji.

 • Dla wykonawców stanowią wręcz gwarancję wygody oraz tego, że wszystkie ich prace będą przebiegały szybko i sprawnie.
 • Dla inwestorów oznaczają nie tylko przyspieszenie działań czy ograniczenie kosztów, ale również - trwałość wykonania, która będzie zauważalna przez długie lata.
Rigips - szpachlowanie z użyciem żyrafy

Jak aplikować masy szpachlowe?

Jeżeli zdecydujesz się na wybór tego typu materiałów - masz pełną dowolność. Do ich nałożenia możesz użyć boksa, agregatu, wałka, a nawet zdecydować się na ręczną aplikację.

Choć w poszczególnych przypadkach czas Twojej pracy może być odmienny - w praktyce w każdym z nich uda Ci się uzyskać nie tylko perfekcyjnie gładką, ale dodatkowo - wyjątkową trwałą i odporną powierzchnię.

Atuty mas szpachlowych od Rigips. Dlaczego warto?

Oczywiście, na pierwszy plan w tego typu produktach spod znaku Rigips, wysuwają się naturalnie ponadprzeciętne parametry. Nasze masy mają świetną przyczepność, a po nałożeniu - pozostawiają równą powierzchnię, która nie rozwarstwia się oraz nie pęka.

Podczas prowadzenia prac remontowych liczy się również ekonomia, a mówiąc dokładniej - oszczędności. W tej materii szpachle Rigips również mają wiele “do powiedzenia”. Bowiem, oprócz solidności, która daje spokój na lata, są też bardzo wydajne, co ogranicza koszty inwestycji.

Jakie są standardy szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych przy pomocy mas Rigips?

Zastosowanie odpowiednich produktów marki Rigips pozwala na uzyskanie efektów szpachlowania w standardach od Q1 do Q4. Szczegóły na ten temat znajdziesz w przejrzystej tabeli, którą umieściliśmy poniżej.

plyta-gk-rigips-4PRO-standardy-szpachlowania-q1

Poziom Q1

 • pod okładziny ceramiczne

 • pod panele

 • w pomieszczeniach technicznych

Spoiny płyt powinny być zaszpachlowane masą konstrukcyjną (rekomendujemy użycie masy konstrukcyjnej Rigips® Vario lub Rigips® Premium Light lub Rigips® Q1 Zaczyna) oraz wzmocnione taśmą zbrojącą. Po wyschnięciu pierwszej warstwy masy, połączenia należy ponownie zaszpachlować.

plyta-gk-rigips-4PRO-standardy-szpachlowania-q2

Poziom Q2

 • pod tapety

 • pod różne rodzaje farb

 • pod tynki ozdobne

Ten sposób wykończenia zawiera poziom Q1 oraz rozszerza go o spoinowanie masą finiszową (rekomendujemy użycie masy finiszowej Rigips® Premium Light albo Rigips® Q2-Q3 Kończy lub Rigips® Gotowa Q2-Q3 Kończy) tak, by spoina razem z płytą g-k utworzyła jedną płaszczyznę. To wyrównanie tyczy się również elementów mocujących, wewnętrznych i zewnętrznych naroży oraz połączeń.​​​​​​​

plyta-gk-rigips-4PRO-standardy-szpachlowania-q3

Poziom Q3

 • pod cienkie i delikatne tapety

 • pod farby matowe cienkowarstwowe

 • pod farby jedwabiste i z połyskiem

Standard Q3 pozwala ujednolicić strukturę powierzchni oraz spełnia podwyższone warunki estetyczne. Obejmuje standard od Q1 do Q2 rozszerzone o  całopowierzchniowym szpachlowaniem o grubości warstwy do 1 mm (rekomendujemy użycie mas Rigips® Premium Light lub Rigips® Q2-Q3 Kończy, Rigips® Gotowa Q2-Q3 Kończy). Nierówności mogą być zeszlifowane papierem ściernym. Po malowaniu nie obserwujemy różnic pomiędzy spoiną a powierzchnią płyty g-k.​​​​​​​

plyta-gk-rigips-4PRO-standardy-szpachlowania-q1

Poziom Q4

 • pod gładkie lub strukturalne okleiny ścienne z połyskiem,

 • pod farby z połyskiem,

 • polerowany gips alabastrowy imitujący marmur.

Przeznaczony jest do powierzchni, na których chcemy uzyskać najwyższy standard estetyczny. Wykończenie na tym poziome obejmuje standard od Q1 do Q3 z całopowierzchniowym szpachlowaniem warstwą o grubości od 1 do 3 mm (rekomendujemy użycie masy finiszowej Rigips® Premium Light, którą możemy stosować jako gładź gipsową). ​​​​​​​

Jak znaleźć i gdzie kupić masy szpachlowe Rigips?

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o masach szpachlowych Rigips – wejdź na rigips.pl. Sprawdź gdzie kupisz masy Rigips - https://www.rigips.pl/gdzie-kto

Produkty powiązane

Default

Wzmocniona włóknami masa szpachlowa do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.

Wzmocniona polimerami wykończeniowa masa szpachlowa.

Masa szpachlowa konstrukcyjna, wysokowytrzymała (typ 4B) do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.

Rig...

Lekka, gotowa masa szpachlowa dwufuncyjna (typ 3A) do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.

Ekstra biała, polimerowa masa szpachlowa

Przeczytaj również

Ubytki, dziury, pęknięcia i nierówności w ścianach lub zwykłe przerwy powstające pomiędzy montowanymi płytami gipsowo-kartonowymi. Nie dość, że są niefunkcjonalne, to przede wszystkim - potrafią bardzo mocno zaburzyć wygląd remontowanych i wykańczanych pomieszczeń i spędzić sen z powiek każdego...
Płyty gipsowo-kartonowe to świetny sposób na krzywe ściany i szybką przebudowę pomieszczeń – na przykład podzielenie dużej przestrzeni na mniejsze, bardziej funkcjonalne pokoje. Montaż jest stosunkowo prosty, natomiast dla trwałego i zadowalającego efektu ważny jest sposób wykończenia. Spoinowanie i...
Ostateczny efekt wizualny, zadowolenie klienta oraz komfort użytkowania pomieszczeń, w dużym stopniu zależy od sposobu wykończenia powierzchni budowanych elementów. Równie ważne jest zastosowanie dobrej jakości materiałów, dzięki którym praca będzie przyjemna a efekt końcowy spełni oczekiwania...

Obiekty referencyjne

Muzeum historii Polski
Warszawa
Sport i kultura
OmkiSiomki - przedszkole w Rumii z rozwiązaniami Rigips i Isover 1
Rumia
Edukacja
Dom Seniora Warszawa Dzielna.jpg
Warszawa
Hotele i restauracje
Budynki wielorodzinne
Student_Depot_Krakow1.jpg
Kraków
Edukacja