Opis obiektu:

Gemini Part Tychy to jedyne centrum handlowe w Tychach i pierwszy nowowczeny obiekty tego typu w mieście. Powierzchnia handlowa to ponad 36,6 tys. m2, na której znaleźć można blisko 130 sklepów, punktów usługowych i restauracji. Wnętrze Galerii w głównej mierze wykonane jest w technologii żelbetowej, posiada również szereg kratowych ustrojów stalowych m.in na przecięciach przegród p.poż. Dach wraz z konstrukcją stalową posiada sporą strzałkę ugięcia. RIGIPS zaproponował indywidualne rozwiązanie w oparciu o istniejące i sprawdzone systemy. W ciągach komunikacyjnych zastosowano indywidualne rozwiązanie, dzięki któremu powstała jedyna w swoim rodzaju konstrukcja sufitów akustycznych, która z jednej strony nadaje unikalny wygląd, a z drugiej poprawia akustykę wnętrza.

Wyzwania:

Głównym wyzwaniem dla firmy RIGIPS było wykonanie systemów przesuwnych połączeń zapewniających rozwiązaniom dobezpieczeń przeciwpożarowych pracę na konstrukcji stalowej dachu. Dodatkowym zadaniem było sporządzenie rysunków podkonstrukcji kształtującej strukturę i oddającej zamysł architekta w zakresie okładzin ścienno-sufitowych. Całość miała sprawiać wrażenie oderwania od ścian i konstrukcji głównej budynku. Dodatkowo przy tym rozwiązaniu należało pamietać o konstrukcji, która miała na celu podtrzymywać całość sufitu w określonym miejscu i pod określonym kątem dla poszczególnych płaszczyzn elementów akustycznych.

Rozwiązania:

Stawiane wymagania zostały spełnione poprzez zaadaptowanie systemowej konstrukcji oraz zastosowania opłytowania płytą Rigitone jako głównego elementu akustycznego.

Dane obiektu
Rok zakończenia inwestycji 2017
Miasto Tychy
Inwestor Vatra Group
Architekt Video Studio Kraków, Wojciech Kurzak
Generalny Wykonawca Mostostal Zabrze
Wykonawca Suchej Zabudowy Indeco, Quadrum, Interbau
Pobierz PDF Obiektu

Kontakt do Doradcy

Rafał Noga
(+48) 603 761 456
Rafal.Noga@saint-gobain.com
Obiekty referencyjne