Opis obiektu:

W budynku przy pl. Wolności 4 we Wrocławiu urodził się wybitny matematyk i fizyk, laureat nagrody Nobla Max Born. Przez lata kamienica stała zaniedbana. Teraz została gruntownie przebudowana, ale z zachowaniem historycznego charakteru. Jesienią 2015 r. budynek poddano niemal w całości rozbiórce. Zachowana została jedynie frontowa ściana, widoczna od strony pl. Wolności. Prace wykonała grupa Maxbud. Obecnie kamienica jest już odbudowana, ma piękną elewację i nowy dach. Inwestor - firma Integrit S.A. - przeznaczył ją pod wynajem.
Max Born Forum - bo tak nazywana została zrewitalizowana kamienica - pełni funkcje biurowca klasy A. Dwie pierwsze kondygnacje 0 i -1 przewidziane zostały na działalność gastronomiczną. Mogą tam powstać cztery obszerne sale restauracyjne. Jest jeszcze poziom -2, przeznaczony na kuchnie. Pozostałe natomiast piętra od 1 do 5 zaplanowano jako powierzchnie biurowe. Do tej części prowadzi reprezentacyjne, odrębne wejście oraz winda osobowa. Na kondygnacji czwartej znalazło się także miejsce na niewielki apartament o powierzchni 46 m.

Wyzwania:

Największym wyzwaniem okazało się przygotowanie rozwiązań obudowy stali konstrukcyjnej płytami Glasroc F Ridurir otworowanej dla przejść kanałów wentyalcyjnych.

Rozwiązania:

Aby sprostać stawianym wymaganiom zastosowano w całości rozwiązania systemowe RIGIPS, a w szczególności system 6.10.00 z płytami Glasroc F Ridurit. Do wzmocnienia konstrukcji dachu zastosowano użytą w innych częściach budynku stal, którą następnie w całości obudowano rozwiązaniem w systemie RIGIPS 4.70.04 REI60.

Dane obiektu
Rok zakończenia inwestycji 2017
Miasto Wrocław
Inwestor Integrity SA Wrocław
Architekt PP Managem Wrocław
Generalny Wykonawca PB Maxbud ABJ Sp. z o.o.
Wykonawca Suchej Zabudowy PB Maxbud ABJ Sp. z o.o.
Pobierz PDF Obiektu

Kontakt do Doradcy

Karol Wiśniewski
Obiekty referencyjne