02 wrz 2013

Przyjazne wnętrza między ścianami RIGIROC™

Rigips jest dostawcą najwyższej jakości systemów do budowy komfortowych, przyjaznych i bezpiecznych wnętrz. Firma posiada opracowane rozwiązania dla ścian działowych, w tym również między lokalowych oraz poddaszy i sufitów podwieszanych.

Wprowadzając na rynek bloczek gipsowy Rigiroc, Rigips rozszerzył swoją ofertę dotyczącą ścian działowych o tradycyjną technologię ścian masywnych, stosowaną szczególnie w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej.

Technologia ta jest doskonale znana Grupie Saint-Gobain, do której należy Rigips. Posiadane doświadczenie potwierdzone zostało na trwałe pozycją lidera na rynkach bloczków gipsowych w takich państwach jak Francja, czy Szwajcaria. Warto dodać, że system ten oferowany jest w wymienionych państwach od dziesięcioleci.

Posiada on wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest krótki czas wykonania ściany „na gotowo". Jest to wynikiem z jednej strony wymiarów pojedynczych elementów – na 1 m2 zużywa się 3 szt, z drugiej - braku konieczności tradycyjnego tynkowania. Ten drugi element wpływa także na niskie koszty budowy tego typu ścian, do 20% niższe niż w innych technologiach masywnych ścian działowych. Dzięki niewielkiej grubości ścian (już od 83 mm dla ściany pokrytej obustronnie gładzią gipsową) możliwe jest uzyskanie większej powierzchni użytkowej mieszkań. Jednocześnie ściany wykonane z bloczków Rigiroc zapewniają wysokie parametry użytkowe. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość – bloczki 80 mm produkowane przez Rigips spełniają, zgodnie z PN-EN 12859, wymogi klasy podwyższonej wytrzymałości R. Dzięki temu świetnie sprawdzają się nawet w strefach nadproży. Warto zauważyć jednocześnie, że Rigips jest jedynym obecnie producentem deklarującym tę klasę wytrzymałości na polskim rynku. Kolejnym parametrem jest klasa odporności ogniowej. W przypadku ścian wykonanych w technologii Rigiroc wynosi ona EI 180.

Ściany z bloczków Rigiroc zostały przebadane przez Laboratorium Akustyczne Instytutu Techniki Budowlanej pod względem parametrów akustycznych, dla różnych systemów przegród. Podstawowa i najczęściej stosowana konfiguracja to ściana pojedyncza wykonana z bloczków o grubości 8 cm połączona z posadzką przy pomocy taśmy bitumicznej, ze ścianami bocznymi i stropem u góry, dla strzałki ugięcia stropu do 4 mm, za pomocą przekładki korkowej . Dla tej ściany uzyskano wartość Rw(c,ctr) = 39 (-1,-4) dB. Dodatkowo zostało przeprowadzone badanie ściany z bloczków 80 mm, w której górne połączenie ze stropem zostało wykonane przy pomocy pianki poliuretanowej o parametrze RSTW = 58dB – rozwiązanie zalecane w przypadku gdy ścianka ugięcia dochodzi do 20 mm. W tym przypadku izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 39 (-1,-3) dB. Należy tutaj dodać, że Rigips, jako jedyny producent bloczków gipsowych w Polsce proponuje takie rozwiązanie, popierając to odpowiednimi raportami z badań, potwierdzających spełnienie wymogów izolacyjności akustycznej. Dla ściany pojedynczej z bloczków Rigiroc 100 mm wykończonej w sposób standardowy izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 41(-1,-4) dB. Ściany z bloczków gipsowych mogą być wykorzystywane również jako ściany międzylokalowe. W takich przypadkach stosuje się ściany warstwowe. Najprostszym rozwiązaniem w tym zakresie są ściany zbudowane z dwóch ścian pojedynczych 80 mm pomiędzy którymi znajduje się wełna mineralna o grubości 50 mm i pustka powietrzna 10 mm. Taka ściana charakteryzuje się parametrem Rw(c,ctr) = 55 (-2,-5) dB . Jeśli przeznaczenie budynku wymaga izolacyjności na wyższym poziomie, wówczas możliwe jest zastosowanie ściany warstwowej niesymetrycznej składającej się ze ścian z bloczków o grubościach 80 z jednej i 100 z drugiej strony z wełną i pustką powietrzną pomiędzy nimi. Parametr Rw dla takiej ściany wynosi 56 (-1,-4) dB.

Rigips posiada także system ściany hybrydowej Rigiroc-AkuLine, wykonanej z bloczków gipsowych Rigiroc 80 mm oraz dźwiękoizolacyjnej płyty gipsowo - kartonowej Aku-Line zamocowanej na ruszcie stalowym, pomiędzy którymi znajduje się warstwa wełny mineralnej i pustka powietrzna. Jest to jedyne dostępne na rynku przebadane rozwiązanie hybrydowe pochodzące od jednego dostawcy zarówno płyty gipsowo – kartonowej jak i ściany masywnej. Dla tego takiej konstrukcji izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 59 (-1,-6) dB. Może ono być stosowane, jako rozwiązanie dla ścian korytarzowych lub w pomieszczeniach sanitarnych. Zestawienie parametrów izolacyjności akustycznej dla przebadanych konfiguracji ścian w systemie Rigiroc znajduje się w tabeli 1.

Przedstawione wyniki badań pokazują, że bloczki gipsowe RIGIROC są świetnym materiałem do wykonywania ścian działowych w budownictwie mieszkaniowym, zapewniają lepszy komfort akustyczny niż powszechnie stosowane do oddzielenia pomieszczeń w mieszkaniu ściany z betonu komórkowego. Dodatkowo fakt wykonania bloczków z gipsu naturalnego zapewnia użytkownikom mieszkań wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania lokali. Więcej informacji na temat systemu RIGIROC można znaleźć na www.rigips.pl oraz bezpośrednio u Doradców Inwestycyjnych Rigips.

Dariusz Składanowski
Kierownik produktu

Rigips dla Ciebie