04 cze 2014

Dom pokazowy w Stawigudzie już otwarty

Energooszczędność, komfort ciszy i bezpieczeństwa, a także ochrona środowiska to dewiza domów o standardzie Multi-Comfort, który został opracowany przez firmę Saint-Gobain. Tymi zasadami kierowano się również podczas budowy domu pokazowego PREFAB w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna. Jego otwarcie odbyło się 22 maja br..

Dwupoziomowy budynek o powierzchni ogrzewanej 205,86 m2 będzie wykorzystywany do celów pokazowych i szkoleniowych. Specjaliści, architekci, inżynierowie a przede wszystkim osoby zainteresowane budową takiego domu będą mogli zapoznać się tu z technologiami i produktami wykorzystanymi przy realizacji projektu, a także samemu ocenić jak się mieszka w budynku wybudowanym wg najlepszych standardów.

Dom w Stawigudzie powstał w systemie budownictwa szkieletowego, prefabrykowanego (stąd nazwa „PREFAB"). Prezentuje nowoczesne rozwiązania dla budynków, spełniając surowe kryteria standardu domu pasywnego (określone wg Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej) oraz standardu Multi-Comfort. Standard Multi-Comfort, opracowany przez grupę Saint-Gobain, opiera się na siedmiu zasadach: komforcie ekonomicznym, termicznym, akustycznym, dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki, a także komforcie ekologicznym.

„Co roku w Polsce powstaje ok. 5-6 tys. domów o konstrukcji szkieletu drewnianego z czego 65 % eksportowanych jest głównie do krajów skandynawskich, Austrii oraz Niemiec. Jednocześnie z roku na rok obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania tego typu projektami w Polsce. Obecnej stanowią one już 5 % wszystkich nowopowstających domów jednorodzinnych. Jestem przekonany, że ten wskaźnik będzie stale rósł. Dlatego mocno koncentrujemy się na rynku polskim, rozwijając sieć dystrybucji" – powiedział podczas otwarcia Francois- Xavier Moser, Delegat Generalny Saint-Gobain na terenie Polski, Bułgarii i Rumunii.

Budowa i wyposażenie domu trwało 10 miesięcy. Pierwsze prace ruszyły w sierpniu 2013r, a już na początku listopada budynek stał w stanie surowym zamkniętym. Na bieżąco relacjonowaliśmy postępy na budowie. Tak krótki okres realizacji to cecha wyróżniająca budownictwo szkieletowe i prefabrykowane. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki Weber Deitermann: emulsja bitumiczna Weber.tec 901 oraz grubowarstwowa masa uszczelniająca Weber.tec superflex 10. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U=0,1 W/m2K

Kluczowym elementem konstrukcji domu jest ściana w standardzie pasywnym, która tworzy system izolacji oraz pozwala zachować przyjemne ciepło zimą i ochronę przed letnimi upałami. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/m2*K. Do izolacji użyto płyty w wełny mineralnej 15 cm ISOVER Super-Vent Plus λD =0,031 W/mK oraz 26 cm ISOVER TF Profi λD=0,036 W/mK. Oczywiście bez odpowiedniej izolacji dachu nie można mówić o budynku niskoenergetycznym, do izolacji dachu skośnego użyto 55 cm wełny mineralnej szklanej ISOVER Super-Mata λD =0,033.

W ścianach zostały fabrycznie zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. Okna, które znajdują się od południa mają współczynnik Ug (straty ciepła) = 0,6 a g (zyski ciepła) = 62%. Natomiast od północy Ug = 0,5 a g = 50%. Jak widać system jest skuteczny tylko przy odpowiednim doborze przeszkleń w zależności od funkcji, jakiej się oczekuje, co daje możliwość zastosowania dużych przeszkleń od wschodu (14,73 m2) i północy (17,37 m2) mimo wykonywania obiektu w standardzie pasywnym. Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce jest nisko. Dlatego zaplanowano największą liczbę okien o łącznej powierzchni 32,24 m2.

Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów izolacyjnych dom pokazowy, o powierzchni 205,86 m2, uzyskał wskaźnik zapotrzebowania energii do ogrzewania na poziomie 15 kWh/(m2*a), co daje mu status domu pasywnego.

Przy budowie domu specjaliści Saint-Gobain wprowadzili nowe rozwiązania, niektóre dotychczas nie stosowane komercyjnie, aby udowodnić ich skuteczność. Przykładowo, w jednym z biur zainstalowane zostały płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS Activ'Air, natomiast w biurze obok standardowe płyty. Teraz fachowcy będą mogli porównać jak oba rozwiązania sprawdzają się w praktyce i analizować efektywność działania płyt Activ'Air. Pomieszczenia te dzieli ściana wykonana w systemie akustycznym Rigips, dzięki któremu izolacyjność bywa większa nawet o 3-6dB w stosunku do rozwiązań standardowych. Taki wynik (potwierdzony badaniami ITB) został osiągnięty nie tylko dzięki specjalnej płycie gipsowo-kartonowej Rigips, ale również dzięki specjalnym profilom akustycznym (o specjalnej geometrii), a także systemowej wełnie mineralnej Isover Aku-Płyta.

Wysoki standard wykończenia domu zawdzięcza on również armaturze dostarczonej przez Tadmar, którą można podziwiać w nowoczesnych i niekonwencjonalnych rozwiązaniach zastosowanych, np. w łazienkach.

Aby dom był energooszczędny, czy pasywny konieczne jest więc zastosowanie wszystkich kompleksowych rozwiązań poprawiających jakość energetyczną budynku. Nie wystarczy montaż okien energooszczędnych, czy zwiększenie grubości izolacji zewnętrznej ścian. Przy budowie domu w technologii szkieletu drewnianego trzeba szczególną uwagę przyłożyć do zapewnienia odpowiedniej szczelności budynku dokładnie izolując już podwalinę, osadzenie stropów, instalacji, okien itp. Do tego celu najlepiej nadaje się system ISOVER VARIO.

W realizację tego projektu zaangażowanych było wiele osób z różnych aktywności Saint-Gobain. Z zespołu Rigips na podziękowania za wsparcie zasługują przede wszystkim: Edyta Kaputa-Dziedzic z Działu Zakupów, Dariusz Ostapczuk z Działu Sprzedaży Inwestycyjnej oraz Henryk Bonemberg – Instruktor suchej zabudowy. Dziękujemy Wam.

Dom pokazowy zrealizowany został przez firmę „BRAWO domy pasywne" we współpracy z Saint-Gobain. Liderzy projektu – Sławomir Kocur (Kierownik Produktu – ISOVER) i Piotr Dąbkowski (Kierownik Rynku Mieszkaniowego – RIGIPS) zapraszają również do odwiedzenia stronywww.BudujDomySzkieletowe.pl, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat systemów Saint-Gobain dla budownictwa szkieletowego.

Rigips dla Ciebie