Opis obiektu:

Sala Kameralna w nowoczesnym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaprojektowanym przez Pracownię Konior Studio. Wszystkie ustroje akustyczne będące jednocześnie wizytówką Sali Kameralnej zostały wykonane w oparciu o doświadczenie i materiały RIGIPS jako indywidualne konstrukcje zaprojektowane specjalnie dla tego obiektu.

 

Wyzwania:

Największym wyzwaniem było wykonanie z systemów suchej zabudowy, indywidualnie projektowanych, akustycznych ustrojów ściennych w Sali Kameralnej. Każdy z nich stanowił odrębną konstrukcję opartą o profile systemowe oraz poszycie z płyt gipsowo-kartonowych formowanych w wyprofilowane podkonstrukcją krzywizny, co stanowiło dodatkowe wyzwanie tak projektowe jak i wykonawcze. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowym, w celu przetestowania parametrów akustycznych zaprojektowanych ustrojów, inzynierowie RIGIPS opracowali i wykonali specjalny model w skali 1:1.

Rozwiązania:

Pierwotne założenie wykonania indywidualnej konstrukcji stalowej zostało przez doradców firmy RIGIPS zastąpione podkonstrukcją z profili systemowych, lżejszych oraz ułatwiających formowanie. Jako poszycie zastosowano płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS GLASROC F Riflex, dzięki którym płynność linii, pomimo teoretycznie niewykonalnych elementów, została wspaniale uchwycona i uwypuklona, stanowiąc niezwykle estetyczne elementy rozpraszające dźwięk i dając uczestnikom koncertów mnogość doznań tak akustycznych jak i wizualnych. W obiekcie zastosowano nietypowe zabudowy akustyczne z płyt GLASROC H i F aby nadać wnętrzu właściwy klimat akustyczny i wizualny. Całość nadaje wnętrzu indywidualny charakter, stanowiący rozwinięcie koncepcji ścian wykonanych z betonu w Sali Głównej NOSPR.

Dane obiektu
Rok zakończenia inwestycji 2014
Miasto Katowice
Inwestor

UM Katowice

Architekt

Tomasz Konior

Generalny Wykonawca

Warbud

Wykonawca Suchej Zabudowy

Piomar, IKA, Hassa, Jurkpol

Pobierz PDF Obiektu

Kontakt do Doradcy

Doradca projektowy
(+48) 662 232 036
Obiekty referencyjne