Strona główna » Dla klientów indywidualnych » FAQ » Masy

Masy

Czy Rigips ma w swojej ofercie białą gipsową gładź?

Tak mamy taką gładź, nazywa się Rimano Max Plus.

Rimano Max Plus jest to biała gładź gipsowa o doskonałej przyczepności do podłoża. Uniwersalna i łatwa w stosowaniu w zakresie grubości 1-3 mm. Dzięki specjalnej recepturze gładź pozwala na wykonanie bardzo gładkich powierzchni przy niewielkim nakładzie pracy.

Rimano Max Plus można stosować do wyrównywania nierówności ścian i sufitów wewnątrz budynków na takie podłoża jak: beton, tynk cementowo-wapienny, tynki gipsowe oraz gazobeton, płyty gipsowe. Do zastosowania w budownictwie nowym i starym w pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza. Nadaje się również do szpachlowania powierzchni płyt g-k.


Do czego służy nowa lekka masa Premium Light?

Rigips Premium Light to lekka masa szpachlowa do wstępnego i finiszowego szpachlowania połączeń płyt g-k z zastosowaniem taśmy zbrojącej. Rigips Premium Light można również stosować do wykonywania gładzi na tynkach cementowo-wapiennych, gipsowych, płytach g-k, bloczkach gipsowych Rigiroc.

Maksymalna grubość warstwy do 2 mm. Powierzchnia powinna być zagruntowana gruntem Rigips Multi-Start GT15. Należy ją stosować wewnątrz pomieszczeń.


Co to znaczy gładź bezpyłowa?

 Czy macie w swojej ofercie taki produkt, jestem właśnie przed remontem mieszkania w bloku?

Multi-Finish jest gładzią bezpyłową, ponieważ nakłada ją się specjalną techniką, które eliminuje etapy szlifowania tak popularne w obróbce tradycyjnych gładzi.

Rigips wprowadził do oferty nowy produkt – bezpyłową gładź gipsową Multi-Finish.

Od ponad 30 lat gładź Thistle Multi-Finish jest stosowana w Anglii. Polscy wykonawcy, którzy kilka lat temu wyemigrowali na Wyspy - można powiedzieć, zasmakowali w nowej jakości szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych i innych powierzchni. Poznali, co to znaczy wydajność i komfort pracy oraz bardzo niespotykana jakość wygładzonej powierzchni.

Wykonawcy, którzy powrócili do kraju nie wezmą już do ręki zwykłej gładzi, którą należy szlifować i wykańczać powierzchnię dwukrotnie dłużej. Dzięki powracającym z Anglii nasi inwestorzy otrzymali szansę remontowania domów i mieszkań bez pyłu gipsowego. Teraz wygładzanie ścian i sufitów to przyjemność dla wykonawcy i inwestora.

Gładź Multi-Finish jest jedynym produktem, który pozwala wykonawcy zaszpachlować połączenia płyt gipsowo-kartonowych i od razu wykonać gładź na całej powierzchni. Multi-Finish nakładana jest dwukrotnie w warstwie o łącznej grubości do ok. 3-4 mm. Praca jest szybka i komfortowa. Jeden pracownik wykonuje na gotowo (czyli pod malowanie) ok. 35 m2 w ciągu dnia.

Kolejną zaletą gładzi Multi-Finish jest jej uniwersalność. Produkt nadaje się do remontów starych tynków cementowo-wapiennych, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, kiedy to brak pyłu gipsowego w remontowanej i w zamieszkanej części jest ogromną wartością dla inwestora.


Niedawno spotkałam się z określeniem „skimming” w kontekście wygładzania ścian. Proszę mi powiedzieć na czym polega skimming?

Skimming to szpachlowanie połączeń płyt g-k i wykonywanie na nich gładzi w jednym cyklu roboczym przy zastosowaniu specjalnej bezpyłowej gładzi Multi-Finish. W ciągu jednego dnia roboczego powierzchnia wykonana z płyty g-k jest zaszpachlowana i wygładzona bez szlifowania i gotowa do malowania w ciągu kolejnych dwóch dni – po wyschnięciu. Gładź Multi-Finish i technika jej nakładania pozwalają na wygładzenie ścian i sufitów w ciągu jednego dnia roboczego i to bez uciążliwego pyłu. Dzięki temu podczas remontu, gdy część pomieszczeń jest zamieszkiwana, można komfortowo przejść przez ten trudny moment.


Mama kupiła mieszkanie w nowym bloku. Na ścianach są położone tynki gipsowe, ale po pomalowaniu wygląda to fatalnie.

Ściana nie jest jednolicie gładka, a nawet chropowata. Widać nawet, w którą stronę była zagładzana. Pytanie - jak powinna wyglądać ściana pod malowanie i czy można poprawić jej wygląd przed wykończeniem?

Ściana powinna być idealnie gładka przed malowaniem w przeciwnym wypadku wszelkie niedoskonałości występujące na powierzchni ujawnią się po pomalowaniu. Aby uzyskać gładką i stabilną powierzchnię w tym przypadku należy na ścianę położyć białą gładź gipsową Rimano Max Plus lub lekką masę szpachlową Premium Light gotową do użycia.


Niebawem zacznę wykańczać mój dom.

Ścianki działowe zostaną wykonane w technologii lekkiej tzn. w systemie szpachlowanych płyt gipsowych. Bardzo obawiam się, że na ścianach mogą z czasem pojawić się spękania na łączeniach płyt. Proszę wskazać mi najbardziej krytyczne punkty, na które powinienem zwrócić uwagę podczas montażu.

Systemy suchej zabudowy wnętrz stwarzają wiele możliwości aranżacji przestrzeni w naszych domach. Jeżeli chcemy w pełni czerpać satysfakcję z tych dobroci lekkiej technologii, to powinniśmy być świadomi i przestrzegać kilka podstawowych zasad: i to już podczas wyboru produktów. Natomiast na etapie realizacji konsekwentnie ich przestrzegać i wymagać od wykonawców. Jeżeli te warunki zostaną zapewnione, to na pewno żadne rysy w reprezentacyjnych miejscach naszego domu się nie pojawią.

Po pierwsze: należy pamiętać o wyborze właściwych produktów systemowych. Skupmy się na systemowych masach szpachlowych.

Właściwa technologia spoinowania oraz odpowiedni rodzaj zastosowanej masy szpachlowej sprawia, że spoiny w systemach suchej zabudowy są doskonałe, tzn. trwałe i niewidoczne.

Masa szpachlowa, aby mogła gwarantować użytkownikom - czyli nam inwestorom i wykonawcom, estetyczne i trwałe połączenie płyt gipsowo-kartonowych, powinna spełniać kilka bardzo ważnych parametrów technicznych.

Masy szpachlowe Rigips, takie jak: VARIO, SUPER, STANDARD, Premium Light charakteryzują się takimi właściwościami fizyko-chemicznymi, które gwarantują osiągnięcie sukcesu w uzyskaniu trwałego i niewidocznego po pomalowaniu połączenia płyt g-k. Przede wszystkim masy szpachlowe Rigips gwarantują, że w wymaganym stopniu utwardzą się w tak cienkiej warstwie (1 mm) na tak chłonnym podłożu jakim jest płyta gipsowo-kartonowa - czyli osiągną założoną wytrzymałość(!). Zapewniam, że popularne na rynku tzw. "gipsy" zbyt szybko utracą wodę (trochę odparuje, trochę wchłonie płyta), która przecież jest niezbędna do prawidłowego wiązania gipsu a tym samym uzyskania jakiejkolwiek wytrzymałości. W konsekwencji zastosowanie nieodpowiedniego materiału drastycznie zmniejszy wytrzymałość spoiny i nie pomoże żadne zbrojenie. Na pewno będzie pękać.

Obecnie w ofercie Rigips są mamy następujące masy szpachlowe dostosowane do szpachlowania krawędzi PRO (i również pozostałych), są to: najmocniejsza masa Vario, uniwersalna SUPER, ekonomiczna STANDARD. Są to masy gipsowe w workach. Do wstępnego szpachlowania z taśmą zbrojącą oraz jednocześnie do finiszowego szpachlowania można zastosować nową masę gotową Premium Light, która jest pakowana w wiaderka. Do finiszowego szpachlowania można zastosować masę wysychającą w worku ProFinish. Głównym zadaniem mas finiszowych jest zapewnienie wysokiej estetyki połączenia - czyli braku widocznych spoin.

Masy szpachlowe VARIO, SUPER, STANDARD, Premium Light charakteryzują się niskim skurczem, który ma (prócz wytrzymałości) bardzo istotny wpływ na to czy spoiny będą pozostawały widoczne czy nie. Każdy gips po związaniu ma tendencję do kurczenia się. Wielkość skurczu daje pewną informację na temat jakości zastosowanego produktu. Duży skurcz równa się niska jakość - rokowania nie są dobre. Spoina zostanie idealnie wyszpachlowana ale po związaniu skurczyła się (widzimy lekkie wklęśnięcie) w rezultacie powierzchnia nie jest idealnie równa. I zaczyna się: wyrównywanie, nakładanie kolejnych warstw, znowu szlifowanie i stosowanie temu podobnych zabiegów nie przynoszących oczekiwanych efektów, bo za dużo pyłu a ten z kolei zmniejsza przyczepność farby - to nie kończąca się historia.

W naszych domach są miejsca np. zabudowa poddasza, które szczególnie wymagają stosowania mas szpachlowych o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Masa VARIO jest najmocniejszą wiążącą masą na rynku.

Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii wypalania gipsu pod ciśnieniem (niedostępnej dla lokalnych producentów tzw. "gipsów") uzyskano tzw. gips Alfa charakteryzujący się idealnie regularną strukturą krystaliczną, który ową moc zapewnia.

VARIO stosowane do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych daje moc, przy zachowaniu reżimu technologicznego, gwarantuje że rysy się nie pojawią. Celem uzyskania ostatecznej gładkości i równości stosujemy masę finiszową Premium Light (gotową do użycia w wiaderku) lub ProFinish.

Po drugie: podstawa to reżim technologiczny podczas realizacji, czyli:

 • Rozpoczęcie szpachlowania może nastąpić, gdy istnieje pewność, że nie wystąpią później zmiany wymiarów płyty na skutek zmian temperatury i wilgotności, osiadania budynku, wysychania konstrukcji drewnianej poddasza itd.
 • temperatura powietrza i płyt nie może być niższa od +5°C (min. przez 2 dni przed i po szpachlowaniu).
 • Krawędzie cięte należy przed szpachlowaniem odpylić i zagruntować.
 • Masę szpachlową należy nanosić wyłącznie na suche, odpylone i czyste podłoże.
 • Do szpachlowania połączeń płyt z krawędzią PRO należy zawsze stosować siatkę zbrojeniową (jedynie zastosowanie masy szpachlowej Vario na krawędziach KPOS pozwala uniknąć zbrojenia w uzasadnionych przypadkach).
 • Płyty muszą być trwale zamocowane na stabilnej konstrukcji nośnej.
 • pomieszczenia nie mogą być gwałtownie ogrzewane bezpośrednio po szpachlowaniu (szok termiczny),
 • Jeżeli przewidziane są otwory (np. gniazdka instalacji elektrycznej), należy przed montażem wyciąć otwory w płytach. Gniazda montuje się po zamocowaniu płyt.

 

Należy również pamiętać, że zarysowania i pęknięcia konstrukcji z płyt gipsowo- kartonowych mogą wystąpić w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, przy dużej wilgotności powietrza i niskich temperaturach zewnętrznych, ale także w stykach połączeń z masywnymi elementami budynku i podczas wykańczania poddaszy. Na powstawanie rys szczególnie są narażone styki płyt ciętych na budowie.

Roboty mokre (np. wylewki podłogowe) powinny być wykonane wcześniej i całkowicie wyschnąć w pomieszczeniach, w których będą montowane płyty g-k. Odwrócenie tej kolejności grozi zawilgoceniem płyt wilgocią ze schnących wylewek, następnie odkształceniem jak również pękaniem połączeń (kilka tygodni po ułożeniu płyty zaczną wysychać i wtedy spoiny mogą popękać).

Nie można również składować płyt w pomieszczeniu, w którym kilka dni wcześniej zrobiono wylewkę.

Zastosowanie tych zasad oraz dobór odpowiednich produktów systemowych Rigips pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie użytkowania pomieszczeń.


Spotkałem się z terminem blichowanie, które dotyczy sposobu nakładania gipsów w sposób eliminujący późniejsze szlifowanie.

 Proszę o bliższe wytłumaczenie takiej obróbki.

Tradycyjne wykonywanie gładzi gipsowych na ścianach i sufitach prawie zawsze wiąże się z koniecznością szlifowania całych powierzchni celem uzyskania wysokiej jakości wykończenia. Gips Extra Szpachlowy Rigips dzięki swoim właściwościom umożliwia zastosowanie techniki blichowania.

Pierwsza warstwa Gipsu Extra Szpachlowego wyrównuje większe nierówności i częściowo wygładza podłoże. Kolejnego dnia nakłada się drugą warstwę gipsu, która powinna wygładzić powierzchnię.

Nie wszyscy wykonawcy potrafią nałożyć w taki sposób gładź, aby była ona gotowa od razu do malowania i nie wymagała korekt. Dlatego prawie zawsze następuje kolejny niekomfortowy etap wykończenia gładzi - mianowicie szlifowanie całej powierzchni. Szlifowanie jest niekomfortowe zarówno dla wykonawcy, (praca w pyle nie należy do przyjemnych) jak i inwestora (szczególnie, gdy remontujemy jedno z kilku zamieszkałych pomieszczeń w domu (!)). Świadomość tych niedogodności przyczyniła się do wprowadzenia przez Rigips - Gipsu Extra Szpachlowego Extra. Gips ten można nakładać w dwojaki sposób. Pierwszy sposób to tradycyjne nakładanie i szlifowanie. Drugi sposób polega na blichowaniu powierzchni - czyli obrabianiu jej w taki sposób, aby uniknąć mozolnego szlifowania a uzyskany efekt zachwycał wykonawców i ich klientów. Blichowanie to inaczej obróbka gipsu na mokro. Postępujemy w następujący sposób:

 • Gips naciąga się równomiernie na całą powierzchnię za pomocą nierdzewnej pacy. Jeżeli nierówności są zbyt duże, należy nałożyć drugą warstwę gipsu.
 • Następnie przed końcem twardnienia (gips zaczyna lekko wiązać na powierzchni), wygładzaną powierzchnię należy zwilżyć wodą (np. za pomocą pędzla lub gumowych pac).
 • Zaraz po zmoczeniu powierzchni przystępujemy do jej ostatecznego wygładzania (na mokro). Podczas tej czynności najlepiej sprawdzają się pace blichówki lub narzędzia tynkarskie zwane: piórami, nożami, kosami (w zależności od regionu w Polsce).

 

Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest bardzo gładka i wysokiej jakości (niektórzy porównują ją do powierzchni lustra, ale uwaga! Nie należy przesadzać z gładkością).