Strona główna » Dla wykonawców » FAQ » Masy

Masy

Ostatnio kupiłem grunt Multi-Start GT 15, jest gęsty, w jakich proporcjach można go rozcieńczać?

Gruntu Multi-Start GT15 jest gotowy do użycia, nie wolno go rozcieńczać.


Czy płyty g-k trzeba gruntować przed nakładaniem Multi-Finisha?

Zdecydowanie tak. Przed nałożeniem Multi-Finisha na płyty gipsowo-kartonowe trzeba stosować grunt Multi-Start GT-15 bez rozcieńczania. Pozostałe podłoża takie jak: tynki cementowo-wapienne, tynki gipsowe powinny być również gruntowane. Gładkie powierzchnie betonowe należy gruntować preparatem Rikombi Kontakt, który podnosi przyczepność do gładkich betonowych powierzchni.


Czy Rigips ma w swojej ofercie białą gipsową gładź?

Tak mamy taką gładź, nazywa się Rimano Max Plus.

Rimano Max Plus jest to biała gładź gipsowa o doskonałej przyczepności do podłoża. Uniwersalna i łatwa w stosowaniu w zakresie grubości 1-3 mm. Dzięki specjalnej recepturze gładź pozwala na wykonanie bardzo gładkich powierzchni przy niewielkim nakładzie pracy.

Rimano Max Plus można stosować do wyrównywania nierówności ścian i sufitów wewnątrz budynków na takie podłoża jak: beton, tynk cementowo-wapienny, tynki gipsowe oraz gazobeton, płyty gipsowe. Do zastosowania w budownictwie nowym i starym w pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza. Nadaje się również do szpachlowania powierzchni płyt g-k.


Do czego służy nowa lekka masa Premium Light?

Rigips Premium Light to lekka masa szpachlowa do wstępnego i finiszowego szpachlowania połączeń płyt g-k z zastosowaniem taśmy zbrojącej. Rigips Premium Light można również stosować do wykonywania gładzi na tynkach cementowo-wapiennych, gipsowych, płytach g-k, bloczkach gipsowych Rigiroc.

Maksymalna grubość warstwy do 2 mm. Powierzchnia powinna być zagruntowana gruntem Rigips Multi-Start GT15. Należy ją stosować wewnątrz pomieszczeń.


Co to znaczy gładź bezpyłowa?

 Czy macie w swojej ofercie taki produkt, jestem właśnie przed remontem mieszkania w bloku?

Multi-Finish jest gładzią bezpyłową, ponieważ nakłada ją się specjalną techniką, które eliminuje etapy szlifowania tak popularne w obróbce tradycyjnych gładzi.

Rigips wprowadził do oferty nowy produkt – bezpyłową gładź gipsową Multi-Finish.

Od ponad 30 lat gładź Thistle Multi-Finish jest stosowana w Anglii. Polscy wykonawcy, którzy kilka lat temu wyemigrowali na Wyspy - można powiedzieć, zasmakowali w nowej jakości szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych i innych powierzchni. Poznali, co to znaczy wydajność i komfort pracy oraz bardzo niespotykana jakość wygładzonej powierzchni.

Wykonawcy, którzy powrócili do kraju nie wezmą już do ręki zwykłej gładzi, którą należy szlifować i wykańczać powierzchnię dwukrotnie dłużej. Dzięki powracającym z Anglii nasi inwestorzy otrzymali szansę remontowania domów i mieszkań bez pyłu gipsowego. Teraz wygładzanie ścian i sufitów to przyjemność dla wykonawcy i inwestora.

Gładź Multi-Finish jest jedynym produktem, który pozwala wykonawcy zaszpachlować połączenia płyt gipsowo-kartonowych i od razu wykonać gładź na całej powierzchni. Multi-Finish nakładana jest dwukrotnie w warstwie o łącznej grubości do ok. 3-4 mm. Praca jest szybka i komfortowa. Jeden pracownik wykonuje na gotowo (czyli pod malowanie) ok. 35 m2 w ciągu dnia.

Kolejną zaletą gładzi Multi-Finish jest jej uniwersalność. Produkt nadaje się do remontów starych tynków cementowo-wapiennych, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, kiedy to brak pyłu gipsowego w remontowanej i w zamieszkanej części jest ogromną wartością dla inwestora.


Jakie są korzyści z uczestnictwa w praktycznym szkoleniu z nakładania Multi-Finisha?

Korzyści wynikające z uczestnictwa w szkoleniu:

 • opanowanie nowej techniki czyli skimmingu – nakładania bezpyłowej gładzi Multi-Finsh, która daje realną przewagę konkurencyjną firmie wykonawczej,
 • gładź jest wykonywana minimum dwukrotnie szybciej,
 • bez uciążliwego pyłu dla Państwa, ale i dla inwestora – szczególnie podczas remontów,
 • wykonawca otrzymuje istotne informację i ważne wskazówki od szkoleniowca - profesjonalisty z wieloletnim doświadczeniem w Anglii
 • nie uczą się Państwo na własnych błędach; wiemy, że w wykonawstwie taka nauka ma wysoką cenę... (gorsza opinia, mniej zleceń, koszty reklamacji, strata czasu, stres itp.)

Niedawno spotkałam się z określeniem „skimming” w kontekście wygładzania ścian. Proszę mi powiedzieć na czym polega skimming?

Skimming to szpachlowanie połączeń płyt g-k i wykonywanie na nich gładzi w jednym cyklu roboczym przy zastosowaniu specjalnej bezpyłowej gładzi Multi-Finish. W ciągu jednego dnia roboczego powierzchnia wykonana z płyty g-k jest zaszpachlowana i wygładzona bez szlifowania i gotowa do malowania w ciągu kolejnych dwóch dni – po wyschnięciu. Gładź Multi-Finish i technika jej nakładania pozwalają na wygładzenie ścian i sufitów w ciągu jednego dnia roboczego i to bez uciążliwego pyłu. Dzięki temu podczas remontu, gdy część pomieszczeń jest zamieszkiwana, można komfortowo przejść przez ten trudny moment.


Jestem wieloletnim tzw. „gładziarzem”, wykonuję tradycyjne gładzie od ok. 5 lat. Czy mogę wziąć udział w szkoleniach z Multi-Finisha?

Szkolenia z wykonywania gładzi Multi-Finish (tzw. Skimmingu) skierowane są właśnie do praktyków, którzy mają doświadczenie w szpachlowaniu płyt gipsowo-kartonowych lub wykonywaniu tradycyjnych gładzi. Na szkolenie mogą zapisać się wykonawcy, którzy wykonują lekką zabudowę wnętrz (poddasza, ściany i sufity z płyt g-k) wraz ze szpachlowaniem połączeń i wygładzaniem całych powierzchni płyt g-k. Tynkarze wykonujący gipsowe tynki ręczne lub mechaniczne również poradzą sobie z opanowaniem skimmingu, czyli bezpyłowego nakładania gładzi Multi-Finish na całe powierzchnie różnych podłoży.


Otrzymałem informację, że wprowadziliście do oferty lekką masę szpachlową Premium Light. Co to znaczy lekka masa szpachlowa?

Lekka masa szpachlowa Premium Light produkowana jest w fabryce Saint-Gobain w Szwecji. Dzięki wysoko zaawansowanej technologii skandynawskiej, Rigips proponuje swoim klientom masę, która ma o prawie 20% lżejszą konsystencję niż inne gotowe produkty tego typu występujące powszechnie na rynku. Zwykle 1 litr gotowej masy waży ok. 1,7 kg natomiast 1 litr lekkiej masy Premium Light waży tylko ok. 1,4 kg. Taka różnica gęstości produktu wynika z kilku czynników: wysoka technologia wytworzenia, wyselekcjonowane najwyższej jakości składniki zastosowany do produkcji.


Ściany z opłytowaniem dwuwarstwowym: czy szpachlowana ma być pierwsza warstwa płyt? Czym? Czy z siatką?

W ścianach z opłytowaniem dwuwarstwowym połaczenia płyt pierwszej warstwy powinny być zaszpachlowane konstrukcyjną masa szpachlową np. Vario, Super, Standard lub Premium Light. Nie jest konieczne stosowanie siatki spoinowej.


Mama kupiła mieszkanie w nowym bloku. Na ścianach są położone tynki gipsowe, ale po pomalowaniu wygląda to fatalnie.

Ściana nie jest jednolicie gładka, a nawet chropowata. Widać nawet, w którą stronę była zagładzana. Pytanie - jak powinna wyglądać ściana pod malowanie i czy można poprawić jej wygląd przed wykończeniem?

Ściana powinna być idealnie gładka przed malowaniem w przeciwnym wypadku wszelkie niedoskonałości występujące na powierzchni ujawnią się po pomalowaniu. Aby uzyskać gładką i stabilną powierzchnię w tym przypadku należy na ścianę położyć białą gładź gipsową Rimano Max Plus lub lekką masę szpachlową Premium Light gotową do użycia.


Jaką masę szpachlową zastosować do łączenia płyt g-k, aby w jak największym stopniu wyeliminować możliwość pękania spoin?

Producenci płyt gipsowo-kartonowych zalecają do łączenia płyt stosowanie systemowych gipsowych mas szpachlowych. Mają one różne dodatki modyfikujące, poprawiające właściwości między innymi wytrzymałościowe.

Szpachlowanie stanowi bardzo ważny element suchej zabudowy i aby najlepiej spełniało swoje zadanie musi tworzyć system uwzględniający rodzaj krawędzi płyty, właściwości masy szpachlowej i rodzaj taśmy zbrojącej. Krawędź PRO zawsze wymaga zastosowania taśmy zbrojącej, ale możliwe jest zastosowanie dowolnego jej rodzaju.

Masy szpachlowe konstrukcyjne Rigips (VARIO, SUPER, STANDARD, Premium Light – gotowa masa do wstępnego i finiszowego szpachlowania) mają właściwości dostosowane do specyficznych wymagań płytkiej krawędzi PRO, zapewniając dobrą wytrzymałość połączeń.

Jako wykończenie zaszpachlowanych spoin stosuje się masy finiszowe np. ProFinish – masa wysychająca w worku lub Premium Light – lekka masa gotowa w wiaderku. Premium Light to masa uniwersalna – dobra do wstępnego szpachlowania z taśmą zbrojącą oraz do finiszowego szpachlowania.


Chciałbym wyłożyć ściany pomieszczenia płytami gipsowo-kartonowymi.

Jaką metodę najlepiej zastosować? W jaki sposób powinno być przygotowane podłoże, jakiego kleju czy też zaprawy do klejenia należy użyć? Słyszałem coś o przyklejaniu płyt do ściany na tzw. "placki", czyli rozumiem że nie trzeba pokrywać całej powierzchni płyty klejem. W takim razie jak gęsto należy owe "placki" nakładać na płytę.

W zależności od zastosowanych materiałów okładziny można podzielić na:

 • suchy tynk na zaprawie kleju gipsowego,
 • okładzinę na konstrukcji nośnej (profilach)

 

W pierwszym przypadku podłoże, do którego będą przyklejane płyty musi być stabilne, czyste, nie zawilgocone, niezbyt chłonne, przyczepne, w miarę równe (dopuszczalne nierówności do 2cm). Nie może także być pokryte starą farbą, płytkami lub tynkiem. Powierzchnie mało przyczepne (np. gładki beton) należy pokryć preparatem Rikombi Kontakt a powierzchnie łatwo nasiąkliwe (np. gazobeton) preparatem Rikombi Grund.

Jeżeli w pomieszczeniu wykonywany będzie tynk mokry i okładzina, to przed przystąpieniem do jej montażu tynk musi być wysuszony. Przy okładaniu ściany i sufitu należy najpierw wykonać okładzinę ścienną. W pomieszczeniach wilgotnych takich jak kuchnie, łazienki i podobne, należy zastosować płyty o zwiększonej odporności na wilgoć GKBl lub GKFI.

Maksymalna wysokość takiej okładziny nie powinna być większa niż dostępna długość płyty. Nie zaleca się stosować płyt o grubości mniejszej niż 12,5 mm, zawilgoconych czy odkształconych np. przez składowanie w pozycji pionowej. Wszelkie instalacje na ścianie należy wykonać przed rozpoczęciem układania płyt. Puszki elektryczne należy zamontować tak, by wystawały ze ściany na przewidywaną grubość okładziny, należy przy tym uwzględnić nierówności ściany.

Płyty należy przyciąć na wymiar o 15 mm krótszy niż wysokość pomieszczenia. Rozrobiony klej T Rifix lub Rifix Ansetzbinder nanosi się na tylną stronę płyty w plackach o objętości ok. 0,3 I, minimum w trzech rzędach i rozstawach 30-35 cm.

Przy nierównej ścianie objętość placków należy odpowiednio zwiększyć. W narożach pomieszczenia, w pobliżu otworów okiennych, umywalek itp. klej nanosi się ciągłym pasem. Kominy przed przyklejeniem płyt muszą być otynkowane lub pokryte warstwą gipsu szpachlowego o grubości minimum 15 mm. Płyty z naniesionymi plackami klejowymi przykłada się do ściany, po czym lekko uderzając przez łatę gumowym młotkiem wyrównuje się je w kierunku pionowym i poziomym. Pod płytę przed jej ułożeniem podkłada się kawałki płyt, dzięki czemu uzyskuje się szczelinę dolną (ok. 10 mm) i szczelinę górną (ok. 5 mm). Ułatwiają one znacznie wietrzenie i skracają czas schnięcia zaprawy.

Przy nierównościach ściany przekraczających dopuszczalną wielkość lub o niestabilnym podłożu należy wykonać okładziny na konstrukcji z profili systemowych.


Niebawem zacznę wykańczać mój dom.

Ścianki działowe zostaną wykonane w technologii lekkiej tzn. w systemie szpachlowanych płyt gipsowych. Bardzo obawiam się, że na ścianach mogą z czasem pojawić się spękania na łączeniach płyt. Proszę wskazać mi najbardziej krytyczne punkty, na które powinienem zwrócić uwagę podczas montażu.

Systemy suchej zabudowy wnętrz stwarzają wiele możliwości aranżacji przestrzeni w naszych domach. Jeżeli chcemy w pełni czerpać satysfakcję z tych dobroci lekkiej technologii, to powinniśmy być świadomi i przestrzegać kilka podstawowych zasad: i to już podczas wyboru produktów. Natomiast na etapie realizacji konsekwentnie ich przestrzegać i wymagać od wykonawców. Jeżeli te warunki zostaną zapewnione, to na pewno żadne rysy w reprezentacyjnych miejscach naszego domu się nie pojawią.

Po pierwsze: należy pamiętać o wyborze właściwych produktów systemowych. Skupmy się na systemowych masach szpachlowych.

Właściwa technologia spoinowania oraz odpowiedni rodzaj zastosowanej masy szpachlowej sprawia, że spoiny w systemach suchej zabudowy są doskonałe, tzn. trwałe i niewidoczne.

Masa szpachlowa, aby mogła gwarantować użytkownikom - czyli nam inwestorom i wykonawcom, estetyczne i trwałe połączenie płyt gipsowo-kartonowych, powinna spełniać kilka bardzo ważnych parametrów technicznych.

Masy szpachlowe Rigips, takie jak: VARIO, SUPER, STANDARD, Premium Light charakteryzują się takimi właściwościami fizyko-chemicznymi, które gwarantują osiągnięcie sukcesu w uzyskaniu trwałego i niewidocznego po pomalowaniu połączenia płyt g-k. Przede wszystkim masy szpachlowe Rigips gwarantują, że w wymaganym stopniu utwardzą się w tak cienkiej warstwie (1 mm) na tak chłonnym podłożu jakim jest płyta gipsowo-kartonowa - czyli osiągną założoną wytrzymałość(!). Zapewniam, że popularne na rynku tzw. "gipsy" zbyt szybko utracą wodę (trochę odparuje, trochę wchłonie płyta), która przecież jest niezbędna do prawidłowego wiązania gipsu a tym samym uzyskania jakiejkolwiek wytrzymałości. W konsekwencji zastosowanie nieodpowiedniego materiału drastycznie zmniejszy wytrzymałość spoiny i nie pomoże żadne zbrojenie. Na pewno będzie pękać.

Obecnie w ofercie Rigips są mamy następujące masy szpachlowe dostosowane do szpachlowania krawędzi PRO (i również pozostałych), są to: najmocniejsza masa Vario, uniwersalna SUPER, ekonomiczna STANDARD. Są to masy gipsowe w workach. Do wstępnego szpachlowania z taśmą zbrojącą oraz jednocześnie do finiszowego szpachlowania można zastosować nową masę gotową Premium Light, która jest pakowana w wiaderka. Do finiszowego szpachlowania można zastosować masę wysychającą w worku ProFinish. Głównym zadaniem mas finiszowych jest zapewnienie wysokiej estetyki połączenia - czyli braku widocznych spoin.

Masy szpachlowe VARIO, SUPER, STANDARD, Premium Light charakteryzują się niskim skurczem, który ma (prócz wytrzymałości) bardzo istotny wpływ na to czy spoiny będą pozostawały widoczne czy nie. Każdy gips po związaniu ma tendencję do kurczenia się. Wielkość skurczu daje pewną informację na temat jakości zastosowanego produktu. Duży skurcz równa się niska jakość - rokowania nie są dobre. Spoina zostanie idealnie wyszpachlowana ale po związaniu skurczyła się (widzimy lekkie wklęśnięcie) w rezultacie powierzchnia nie jest idealnie równa. I zaczyna się: wyrównywanie, nakładanie kolejnych warstw, znowu szlifowanie i stosowanie temu podobnych zabiegów nie przynoszących oczekiwanych efektów, bo za dużo pyłu a ten z kolei zmniejsza przyczepność farby - to nie kończąca się historia.

W naszych domach są miejsca np. zabudowa poddasza, które szczególnie wymagają stosowania mas szpachlowych o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Masa VARIO jest najmocniejszą wiążącą masą na rynku.

Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii wypalania gipsu pod ciśnieniem (niedostępnej dla lokalnych producentów tzw. "gipsów") uzyskano tzw. gips Alfa charakteryzujący się idealnie regularną strukturą krystaliczną, który ową moc zapewnia.

VARIO stosowane do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych daje moc, przy zachowaniu reżimu technologicznego, gwarantuje że rysy się nie pojawią. Celem uzyskania ostatecznej gładkości i równości stosujemy masę finiszową Premium Light (gotową do użycia w wiaderku) lub ProFinish.

Po drugie: podstawa to reżim technologiczny podczas realizacji, czyli:

 • Rozpoczęcie szpachlowania może nastąpić, gdy istnieje pewność, że nie wystąpią później zmiany wymiarów płyty na skutek zmian temperatury i wilgotności, osiadania budynku, wysychania konstrukcji drewnianej poddasza itd.
 • temperatura powietrza i płyt nie może być niższa od +5°C (min. przez 2 dni przed i po szpachlowaniu).
 • Krawędzie cięte należy przed szpachlowaniem odpylić i zagruntować.
 • Masę szpachlową należy nanosić wyłącznie na suche, odpylone i czyste podłoże.
 • Do szpachlowania połączeń płyt z krawędzią PRO należy zawsze stosować siatkę zbrojeniową (jedynie zastosowanie masy szpachlowej Vario na krawędziach KPOS pozwala uniknąć zbrojenia w uzasadnionych przypadkach).
 • Płyty muszą być trwale zamocowane na stabilnej konstrukcji nośnej.
 • pomieszczenia nie mogą być gwałtownie ogrzewane bezpośrednio po szpachlowaniu (szok termiczny),
 • Jeżeli przewidziane są otwory (np. gniazdka instalacji elektrycznej), należy przed montażem wyciąć otwory w płytach. Gniazda montuje się po zamocowaniu płyt.

 

Należy również pamiętać, że zarysowania i pęknięcia konstrukcji z płyt gipsowo- kartonowych mogą wystąpić w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, przy dużej wilgotności powietrza i niskich temperaturach zewnętrznych, ale także w stykach połączeń z masywnymi elementami budynku i podczas wykańczania poddaszy. Na powstawanie rys szczególnie są narażone styki płyt ciętych na budowie.

Roboty mokre (np. wylewki podłogowe) powinny być wykonane wcześniej i całkowicie wyschnąć w pomieszczeniach, w których będą montowane płyty g-k. Odwrócenie tej kolejności grozi zawilgoceniem płyt wilgocią ze schnących wylewek, następnie odkształceniem jak również pękaniem połączeń (kilka tygodni po ułożeniu płyty zaczną wysychać i wtedy spoiny mogą popękać).

Nie można również składować płyt w pomieszczeniu, w którym kilka dni wcześniej zrobiono wylewkę.

Zastosowanie tych zasad oraz dobór odpowiednich produktów systemowych Rigips pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie użytkowania pomieszczeń.


Spotkałem się z terminem blichowanie, które dotyczy sposobu nakładania gipsów w sposób eliminujący późniejsze szlifowanie.

 Proszę o bliższe wytłumaczenie takiej obróbki.

Tradycyjne wykonywanie gładzi gipsowych na ścianach i sufitach prawie zawsze wiąże się z koniecznością szlifowania całych powierzchni celem uzyskania wysokiej jakości wykończenia. Gips Extra Szpachlowy Rigips dzięki swoim właściwościom umożliwia zastosowanie techniki blichowania.

Pierwsza warstwa Gipsu Extra Szpachlowego wyrównuje większe nierówności i częściowo wygładza podłoże. Kolejnego dnia nakłada się drugą warstwę gipsu, która powinna wygładzić powierzchnię.

Nie wszyscy wykonawcy potrafią nałożyć w taki sposób gładź, aby była ona gotowa od razu do malowania i nie wymagała korekt. Dlatego prawie zawsze następuje kolejny niekomfortowy etap wykończenia gładzi - mianowicie szlifowanie całej powierzchni. Szlifowanie jest niekomfortowe zarówno dla wykonawcy, (praca w pyle nie należy do przyjemnych) jak i inwestora (szczególnie, gdy remontujemy jedno z kilku zamieszkałych pomieszczeń w domu (!)). Świadomość tych niedogodności przyczyniła się do wprowadzenia przez Rigips - Gipsu Extra Szpachlowego Extra. Gips ten można nakładać w dwojaki sposób. Pierwszy sposób to tradycyjne nakładanie i szlifowanie. Drugi sposób polega na blichowaniu powierzchni - czyli obrabianiu jej w taki sposób, aby uniknąć mozolnego szlifowania a uzyskany efekt zachwycał wykonawców i ich klientów. Blichowanie to inaczej obróbka gipsu na mokro. Postępujemy w następujący sposób:

 • Gips naciąga się równomiernie na całą powierzchnię za pomocą nierdzewnej pacy. Jeżeli nierówności są zbyt duże, należy nałożyć drugą warstwę gipsu.
 • Następnie przed końcem twardnienia (gips zaczyna lekko wiązać na powierzchni), wygładzaną powierzchnię należy zwilżyć wodą (np. za pomocą pędzla lub gumowych pac).
 • Zaraz po zmoczeniu powierzchni przystępujemy do jej ostatecznego wygładzania (na mokro). Podczas tej czynności najlepiej sprawdzają się pace blichówki lub narzędzia tynkarskie zwane: piórami, nożami, kosami (w zależności od regionu w Polsce).

 

Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest bardzo gładka i wysokiej jakości (niektórzy porównują ją do powierzchni lustra, ale uwaga! Nie należy przesadzać z gładkością).