Strona główna » Dla klientów indywidualnych » FAQ » Sufity

Sufity

Do czego służy perforacja płyt GK?

Są dwa powody: akustyczny i estetyczny. Perforacja zwiększa stopień pochłaniania dźiwięku (z 0,10 dla pełnej płyty do 0,65 zależnie od wzoru). Rodzaj perforacji i jej układ mogą stanowić specyficzny wzór będący ciekawym rozwiązaniem estetycznym.


Po co są strzałki na odwrocie płyt sufitowych?

Płyty sufitowe są malowane w procesie produkcyjnym w taki sposób, że ich faktura wykazuje ukierunkowanie, nawet w przypadku gładkich płyt. Strzałki umożliwiają układanie płyt w jednolity sposób, zachowując ten sam kierunek malowania. Dzięki temu płyty wyglądaja tak samo na powierzchni sufitu. Należy zawsze układać płyty w jednym, tym samym kierunku. Inaczej uzyskamy efekt "jaśniejszych" i "ciemniejszych" płyt na suficie.


Co to znaczy, że płyty sufitowe mają klasę pochłaniania dźwięku A lub B?

Zdolność płyt sufitowych do pochłaniania energii dźwiękowej wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku αw. Jego wartość, wyrażoną w ułamku dziesiętnym lub procentach, możemy znaleźć w katalogach lub kartach technicznych. Im większa jego wartość, tym lepiej dany produkt pochłania dźwięk. I w zasadzie większość architektów i specjalistów posługuje się tą wartością.Istnieje jednak inny, z założenia prostszy podział produktów, stosowany czasem przez niektórych architektów. Jego założeniem jest podział materiałów na klasy, oznaczane kolejnymi literami alfabetu: A, B. itd., w zależności od wartości wskaźnika pochłaniania. I tak klasę A stanowią materiały, których ?w wynosi od 0,90 do 1,00, B - od 0,70 do 0,90, C - od 0,60 do 0,70, itd. Jednak podział ten nie jest stosowany często.


Czy płyty RIGITON można zamontować na suficie tak, żeby nie było widać podziału na płyty?

TAK. Wielkoformatowe płyty RIGITON zostały zaprojektowane w taki sposób, aby po zamontowaniu na suficie lub ścianie można było zachować ciągłość wzoru i aby połączenia poszczególnych płyt były niewidoczne. Dotyczy to wszystkich wzorów. Warunkiem jest staranne i precyzyjne ustawienie płyt względem siebie w trakcie montażu. Można się w tym celu posłużyć specjalnymi przyrządami (szablonami) Rigips. Ta sama cecha dotyczy też płyt GYPTONE BIG.


Czy można wykonać okładzinę sufitową z płyt gipsowo-kartonowych na klej gipsowy?

Nie wolno wykonywać sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych na kleju. Wykonanie w ten sposób sufitu będzie to groziło katastrofa budowlaną zagrażającą zdrowiu użytkowników. W tym przypadku proponujemy zastosowanie profili kapeluszowych, które umożliwiają wykonanie sufitu zgodnie z technologią i możliwie najbliżej istniejącego stropu. Minimalna grubość zabudowy ok. 28 mm. W ten sposób wykonana okładzina z płyt gipsowo-kartonowych będzie bezpieczna i zapewni nam bezusterkowa eksploatację.